FC “Kosova” sjellë Kupën Mbarëkombëtare në Cyrih

Ndeshja në kohën e rregullt u përmbyllë me rezultat të barbarët 0:0, për të vazhduar me ekzekutimin e penaltive, meqë rast futbollistët e FC ”Kosova” triumfojnë me rezultat 4:1.Ekipi nga Zvicra vizitoi edhe kompleksin memorial, “Adem Jashari” në Prekaz, ku vuri kurora.

Teksti dhe foto: Rexhep Rifati, Prishtinë

Drenas, 17 Nëntor 2015

Atmosfera që pamë sot, në studionin “Rexhep Rexhepi” në Drenas, ishte vërtetë impresive: një atmosferë festive, që i ngjasonte një dasme popullore. Aty ishin sjell një grup artistik nga Lipjani me daulle dhe curle. Në këtë studion para se të fillonte ndeshja revyale ndërmjet fituesit të Kupës së Kosovës KF ”Feronikeli” dhe skuadrës fituese të kupës së Kosovës për klubet shqiptare të futbollit në diasporë FC ”Kosova” nga Cyrihu, ishin tubuar jo vetëm qindra adhurues futbolli por edhe shumë miq e dashamirë të mërgimtarëve tanë, kësaj pjese të pa ndarë të kombit tonë.

Para ndeshjes futbollistët e të dyja skuadrave dhe pjesëmarrësit tjerë i përshëndetur nënkryetari i FFK-së , Agim Ademi dhe sekretari i përgjithshëm Eroll Salihu e të cilët u dhuruan flamuj dhe mirënjohje për të dyja skuadrat, sikur që edhe skuadrat ndanë për FFK-në dhe për njëra-tjetrën dhurata modeste. Disa dhuratë simbolike , me flamuj të ekipi i kishte sjell edhe kryetari i klubit FC ”Kosova” nga Cyrihu, Arsim Hyseni.

Që të dy ekipet, në prani edhe të drejtuesve të futbollit kosovarë dhe të përfaqësuesve të Ministrisë së Diasporës, të prirë nga zëvendësministri, Sahit Krasniqi, para se të fillojnë ndeshjen me një minutë heshtje kujtuan viktimat e terrorit në Paris.

Përndryshe ndeshja pati një rrjedhë tepër korrekte me një mbizotërim të lehtë të futbollistëve nga Zvicra, ndaj edhe ndeshja në kohën e rregullt u përmbyllë me rezultat të barbarët 0:0. Tek pas ekzekutimit të penaltive, futbollistët e FC ”Kosova” arritën të triumfojnë me rezultat 4:1. Ekipit më të mirë shqiptar në Zvicër, kupën fituese ia dorëzuan zëdhënësi i FFK-së Fazli Berisha bashkë me zv. ministrin e Diasporës Sahit Krasniqi. Për Kosovën shënuan Kabashi, Shala, Haxhija dhe Avdija, kurse për Feronikelin golin e vetëm e shënoi Zeka.

Fitorja e ekipit mysafir, FC ”Kosova” bashkë me te edhe fitimit të kupës mbarëkombëtare, u prit me entuziazëm të jashtëzakonshëm jo vetëm nga lojtarët dhe stafi drejtues i këtij ekipi, por edhe nga shumica e spektatorëve që kishin ardhur për të përcjell këtë ndeshje tejet interesante, ku përballeshin dy nga ekipet më të mira shqiptare, njëra nga Kosova e tjetra nga Zvicra. Shumë nga shikuesit donin të kishin një foto me futbollistët shqiptarë nga Zvicra dhe jo vetëm me ata por edhe me dy lojtarët tjerë të këtij ekipi, që nuk kishin përkatësi shqiptare.

Me të përmbyllur të kësaj ndeshje me fitore, ekipi nga Zvicra vizitoi kompleksin memorial, “Adem Jashari” në Prekaz, ku vunë kurora. Më pastaj kryetari i Unioni i Ekipeve Shqiptare të futbollit të Zvicrës, Skender Thaqi shtroi një darkë për dy ekipet, e cila kaloi në një atmosferë tejet të këndshme vëllazërore.

Klubi futbollistik “Kosova” nga Cyrihu pritet me shumë simpati në Kosovë

Ekipin nga Zvicra që zhvillon nesër një ndeshje revyale me KF “Feronikeli” nga Drenasi, (e martë në orën 13:00, stadiumi i Drenasit) e takuan edhe Ministri i diasporës Murati dhe kryetari i FFK , Vokrrit, të cilët, Arsim Hyseni i njoftoi me historikun ekipit që drejton

Teksti e fotot: Rexhep Rifati, Prishtinë

Prej dje në Kosovë po qëndron FC “Kosova” nga Cyrihu, i cili të marten do të përballet me kampionin e Kosovës në futboll, KF Ferronikelin në Drenas. Ekipi futbollistik, që përbëhet kryesisht nga lojtarë shqiptarë i themeluar 21 vite më parë e që bën gara në ligën e katërtë në Zivcër, në aeroporin “Adem Jashari” në Prishtinë u prit në mënyrë tejet festive. Për ti pritur futbollistët shqiptarë nga Cyrihu kishin dalë edhe ansamble artistike duke krijuar një ambient entuziast.

Derisa mbrëmë drejtuesit e ekipit ishin mysafir në RTV21, lojtarët sot në Hotelin me pesë yje Garten, ku eshte vendos ekipi nga Cyrihu, u pritën edhe nga Ministri i Diasporës, Valon Murati. Me këtë rast Ministri Murati ndër të tjera u përkujtoi futbollistëve mysafir të ardhur nga Zvicra, se si Ministria e Diasporës ka në plan që ndeshje të këtilla vëllazërore, si kjo që do të mbahet nesër në Drenas, ti mbështes edhe më tepër në në të ardhmen, përfshi këtu edhe klubet nga Shqipëria, si dhe klubet shqiptare nga Maqedonia në formë të superkupës. Në këtë mënyrë, Ministria që e udhëheq Murati, do të jetë gjithmonë në përkrahje të klubeve sportive nga diaspora.

Do theksuar se FC “Kosova” nga Cyrihu i Zvicrës, kohë më parë është shpallur fitues e Kupës së Diasporës. Ndaj edhe me këtë rast ky ekip ka ardhur në Kosovë për të zhvilluar një ndeshje revyale me fituesin e Kupës së Kosovës, KF Feronikelin.

Në këtë takim ishte i pranishëm edhe kryetari Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri, i cili pasi përmendi si tejet të dobishme mbështetjen e Ministrisë së Diasporës për sportin në mërgatë, i dha një mirënjohje kryetarit të klubit FC “Kosova”, Arsim Hysenit, ndërsa ky i dha një letërnjoftim të shkurtër për rrugëtimin mëse njëzetvjeçar të klubit të tij, i cili nuk ishte aspak i lehtë. Ai përkujtoi se aktualisht mëse 200 lojtarë janë të përfshirë në të gjitha ekipet në kuadër dhe se të ardhurat vjetore të tkij sillen në rreth 45mijë franga zvicerane. Përkujtoi gjithashtu edhe ndihmën që japin donatorët nga radhët e bisneseve shqiptare në Zvicër e sidomos së voni edhe aero-kompania e Edelweis nga Zvicra, e cila gjatë tri vieteve të ardhshme është njëra nga sponsorueset kryesire, përfshi edhe mbulimin e këtij fluturimi të udhëtarëve. Në shoqërim të FC Kosova është edhe kryetari i Unionit të Klubeve Shqiptare te Futbollit ne Zvicer, Skender Thaqi . Ai gjatë takimit me ministrin Murati përkujtoi për një përfshirje mjaft të madhe të shqiptarëve në ekipet shqiptare të futbollit në shtetin helvetik. Ekipi mysafir sot vizitoi Muzeun etnografik në Prishtinë , ndërsa gjatë ditës së nesërme do të vizitoi edhe kompleksin memorial “Adem Jashari” në Prekaz.

Ndeshja midise ekipve FC “Kosova” nga Cyrihu dhe KF “Feronikeli” nga Drenasi, do të zhvillohet më 17.11.2015 ( e martë), në orën 13:00, në stadiumin e KF “Feronikelit” në Drenas.

Do dheksuar se si mediat e shkrura ashtu edhe ato elektronike e vizuele po i kushtojnë rëndësi mjaft të madhe si ndeshjes ashtu edhe vizitës së klubit futbollistik “Kosova” të Cyrihut në Zvicër.

/Burimi: Prointegra.ch/

FC Kosova për vizitë në Kosovë

FC Kosova nga Zürich, prej sot deri më 18 nëntor qendorn për vizitë në Kosovë.  Këtë vit ministria e diasporës se repubilkës së Kosovës organizoi kupën e diasporës në futboll, fitusi i kesaj kupe doli te jetë FC Kosova nga Zürich.

Ministria në fjalë dhe Federata e Futbollit të Kosovës kanë organizuar ndeshje reviale me fitusin e kupës së Repubilikës së Kosovës dhe kampionit KF Ferronikeli nga Drenasi. Ndeshja do të zhvillohet të martën më 17.11.2015 duke filluar nga ora 13:00 në stadiumin e KF Ferronikelit në Drenas. Ndeshja transmetohet Live ne RTK. Ne i ftojmë të gjithë dashamirët e futbollit të vini për të ndjekur ndeshjen. Hyrja është pa pagesë.

Gewonnen dank einer starken zweiten Halbzeit

Während Kosova sich in der ersten Halbzeit sich den Schneid abkaufen liess, spielte sie in der zweiten Halbzeit stark auf. Dank dieser Leistungssteigerung gewann sie durch die Tore von Alban Hotnjani und Jusuf Shala verdient mit 2:0.

Kosova startete gut in die Partie, deutete mehrere Male ihr technisches Können an. Die Jungprofis aus Winterthur schien das lediglich in den ersten 10. Minuten zu beeindrucken. Danach nahmen sie das Kommando auf dem Spielfeld und stellten unter Beweis, weshalb sie soweit auf der Tabelle stehen.

Winterthur wusste wie mit dem Ball umgehen. Schnelle Seitenwechsel, schnelle Doppelpässe und fast eine optimale Raumaufteilung waren eine Augenweide für die Zuschauer. Lediglich Chancen blieben auch für Winterthur lange Mangelware. In den ersten 45. Minute hatte Winterthur eine einzige sogenannte 100%tige.

Endlich drei Punkte

In einem für die Zuschauer sehr spannenden Spiel gewinnt Kosova knapp aber letztendlich verdient mit 4:3. Was am Anfang zu einer klaren Sache zu sein schien, wurde am Ende zu einer Zitterpartie. Gökhan Berisha erwischte heute einen Sahnentag und schoss gleich drei Tore, den vierten Treffen für Kosova erzielte Stürmer Getuart Asani.

Gleich dominant traf der Gastgeber auf und schien einen kurzen Prozess zu machen: schon nach 15. Minuten stand es bereits 2:0. Gökhan Berisha mit einem Traumtor aus dem Stand in der 13`sowie in der 15`war für die frühe Führung besorgt.

Danach spielte weiterhin nur Kosova. Aktives, aggressives Verteidigen, mehrere Ballstafetten und tolle herausgespielte Chancen. Obwohl der Gastgeber führt, blieben die Gäste erstaunlich ruhig und zogen ihr Spiel auf. So kamen sie auch zu ihren Chancen. Dennoch war er Kosova wiederum in Person von Gökhan Berisha die Mannschaft, welche das nächste Tor erzielte und die Führung ausbaute. Als alle mit einer komfortbablen Pausenführung für Kosova rechneten, verkürzte Gossau auf 1:3. Zu gross waren die Abstände und zu viel Platz fanden die Gäste im Mittelfeld und reüssierten mit einem Konter.

Nach der Pause sollte die Partie an Spannung kaum zu überbieten sein. Obwohl es in der 52. Minute gar nicht danach aussah. Denn Getuart Asani hatte soeben das 4te Tor für Kosova erzielt und die drei-Tore-Führung wieder hergestellt. Vier Minuten später gab es auf der Kosovaseite einen völlig unnötigen Elfer, welchen die Gäste souverän verwandelten. Von nun an versprach sich Gossau mehr und wollte holen, was zu holen war. In den Reihen der Gastgeber schlich sich eine Nervosität ein. Mehrere Hochkaräter konnte Kosova nicht nutzen, damit wäre die Partie endlich gelaufen. Doch wiederum die Gäste waren es, die den nächsten Treffer in der 72. Minute erzielten und für eine spannende Schlussphase sorgten.

Ab der 72. Minute besann sich Kosova auf ihre Stärken und liess den Ball laufen. Viel Aufregung und Spannung auf beiden Seiten, doch am Schluss hatte das 4:3 bestand und Kosova holte drei wichtige Punkte.

Nächste Woche trifft Kosova auf Wettswil-Bonstetten, eine extrem wichtige Partie.

Die Mannschaft braucht die Unterstützung von allen.

Kosova -  2:0 (1:0)

Buchlern – 300 Zuschauer – SR Brunner   – Tore: Berisha 1:0; 2:0 und 3:0 (12.-37.Minute), 3:1 45. Minute Gossau; 4:1 52. Minute Asani; 4:2 und 4:3 (56.72. Minute) Gossau

Kosova: Proietti; N. Dakouri, N. Ljimani, Jakupi, Zecirovci; Lazri, Hotnjani, Berisha (89. Haxhia), Jonuzi (90. Avidja), Asani (70. Gashi); Shala.

Bemerkungen: Marzullo, Thaqi (auf der Bank); Sadiku, Kabashi, Iberdemaj, Abazi (nicht im Aufgebot),

Aufgebot).  – gelb: 38. Jakupi, 40. Shala, 52. Keranovic (alle Foul).

 

Werbespot

Wir suchen junge talente

wirsuchenjungetalente

Generalsponsor

enb neu

Co-Sponsor

sympany 15 2

Co-sponsor

Ausrüster

diego